Portable Axle Scale
AXR Series
Multi-deck wireless axle scale with replaceable battery and an optional roll-up dummy pad that keeps the entire vehicle level on a single surface. Built for varied vehicle layouts and rapid relocation.
Multi-deck wireless axle scale with replaceable battery and an optional roll-up dummy pad that keeps the entire vehicle level on a single surface.
Built for varied vehicle layouts and rapid relocation.




Key Features
- Replaceable Battery
- Roll-Up Dummy Pad (AXR-8)
- Integrated Ramp (AXR-3 / 5)
- Supports Up to 8 Scales
- Works with NRWI Indicator
Applications
- Overload Monitoring
- Vehicle Entry Control
- Alternative to Truck Scales
- Vehicle Balance Check
Specifications
Swipe left or right
| Display | 6-digit FSTN LCD (11 mm character height), LED backlight |
|---|---|
| Input Method | 2 capacitive touch keys |
| Case Material | Front case: Polycarbonate / Body housing: Aluminum |
| Ramp / Dummy | Polyurethane rubber |
| Wireless | ZigBee (IEEE 802.15.4, typical range: 30 m (max. 300 m)) |
| Protection Rating | IP68 |
| Battery | Replaceable Li-ion battery, approx. 56 days (8 h/day, max. 450 h), charger included |
| Charger Input | 5 VDC, 1.5 A SMPS |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-01 | Roll-up dummy pad (for AXR-8, 37 pcs for 3 m) |
Interested in AXR Series?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry