Portable Axle Scale
NRWD Series
Slim double-deck wireless axle scale with built-in battery and up to 113 days of unattended operation. Double-deck construction adds stability and a wider weighing range without sacrificing the narrow footprint.
Slim double-deck wireless axle scale with built-in battery and up to 113 days of unattended operation.
Double-deck construction adds stability and a wider weighing range without sacrificing the narrow footprint.




Key Features
- Built-in Battery
- Up to 113 Days Operation
- Integrated Ramp (NRWD-3 / 5)
- Supports Up to 8 Scales
- Works with NRWI / RWN-1 Indicator
Applications
- Overload Monitoring
- Vehicle Entry Control
- Alternative to Truck Scales
- Vehicle Balance Check
Specifications
Swipe left or right
| Display | 5-digit FSTN LCD (16 mm character height), LED backlight |
|---|---|
| Input Method | 2 tactile keys |
| Case Material | Front case: Polycarbonate / Body housing: Aluminum |
| Ramp / Dummy | Polyurethane rubber |
| Wireless | ZigBee (IEEE 802.15.4, typical range: 30 m (max. 300 m)) |
| Protection Rating | IP68 |
| Battery | Built-in Li-ion battery, approx. 113 days (8 h/day, max. 900 h), wireless charger included |
| Charger Input | 5 VDC, 1.5 A SMPS |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-01 | Dummy pad (for NRWD-7 / NRWD-9) |
Interested in NRWD Series?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry