Junction Device
ADJ
Digital junction transmitter that digitizes load-cell signals and supports on-site calibration directly from the front panel. RS-485 Modbus RTU and IP67 housing make it a drop-in solution for harsh environments.
Digital junction transmitter that digitizes load-cell signals and supports on-site calibration directly from the front panel.
RS-485 Modbus RTU and IP67 housing make it a drop-in solution for harsh environments.

Key Features
- Configurable 2, 4, or 6 Channels
- Load Cell Signal Digitization
- On-Site Calibration with OLED and Keys
- RS-485 (Modbus RTU) Support
- IP67 Waterproof & Dustproof
Applications
- Multi-Point Weighing System
- Analog-to-Digital Load Cell Conversion
- Battery Pack Weight Verification
- Cable Disconnection Detection Equipment
Specifications
| Case Material | ABS |
|---|---|
| Display | 0.96" white OLED display (built-in) |
| Input Method | 5 tactile switches (built-in) |
| ADC Resolution | 24-bit |
| Output Data Rate | 50 Hz/channel |
| Excitation | 5 VDC, max 2 × 350 Ω load cell/channel |
| Sensitivity | 0.1 uV/d |
| Input Range | 0-39 mV (±19.5 mV) |
| Serial Interface | RS-485 (Modbus RTU) |
| Protection Rating | IP67 |
| Power | 7-28 VDC, 1 W |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 300 g |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-01 | RS-232 |
| OP-13 | External output (1 NPN open collector) |
Interested in ADJ?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry