Weighing Indicator
ARW-1
Wired TFT indicator that connects to multiple wired axle scales and prints results on the spot. Sealed portable case with overload and truck-scale modes for stable cabled operation.
Wired TFT indicator that connects to multiple wired axle scales and prints results on the spot.
Sealed portable case with overload and truck-scale modes for stable cabled operation.


Key Features
- Supports Up to 6 Wired Scales
- Built-in Thermal Printer
- TFT LCD for Rich Information Display
- IP67 Sealing with Cover Closed
- Dual Modes (Overload / Truck Scale)
Applications
- Overload Inspection & Monitoring
- Wired Axle Scale System Control
- Vehicle Weighing Data Management
- Alternative to Truck Scale
Specifications
| Case Material | Polycarbonate copolymer / Glass-fiber reinforced ABS |
|---|---|
| Display | 4.3" IPS TFT LCD |
| Input Method | 17 TACT switches, 1 rotary switch |
| ADC | 24-bit, up to 50 Hz/channel |
| Excitation | 3 VDC, up to 4 × 350 Ω load cells/channel |
| Sensitivity | 0.2 uV/d |
| Input Range | 0–39 mV (±19.5 mV) |
| Interface | RS-232, USB Type-A (data backup via USB memory) |
| Input | 1 input (photocoupler) |
| Output | 3 outputs (NPN open collector) |
| Battery | Built-in Li-ion battery, approx. 14 days (8 h/day, max. 110 h), built-in charging circuit |
| Charger Input | 12 VDC, 2 A SMPS |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 2.6 kg (Based on 2 channels) |
Interested in ARW-1?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry