Weighing Indicator
DLI3
Featherweight handheld weighing indicator with high-speed sampling and a replaceable Li-ion battery delivering up to 113 days of field use. Built for one-handed operation in mobile applications.
Featherweight handheld weighing indicator with high-speed sampling and a replaceable Li-ion battery delivering up to 113 days of field use.
Built for one-handed operation in mobile applications.

Key Features
- Lightweight and Portable Design
- Replaceable 18650 Li-ion Battery
- Built-in Charging Circuit
- Durable Silicone Rubber Keypad
- Up to 1000 Hz Sampling
Applications
- Portable Load Cell Measurement System
- Inspection Weighing Equipment
- R&D Precision Load Measurement System
- Pre-Installation Sensor Verification
Specifications
| Case Material | ABS |
|---|---|
| Display | 6-digit FSTN LCD (11 mm character height), LED backlight |
| Input Method | 6 silicone rubber keys |
| ADC Resolution | 24-bit |
| Output Data Rate | Up to 1000 Hz |
| Excitation | 3 VDC, up to 8 × 350 Ω load cells |
| Sensitivity | 0.2 uV/d |
| Input Range | 0–39 mV (±19.5 mV) |
| USB Interface | USB Type-C (USB 1.1, VCP support) |
| Battery | Replaceable Li-ion battery, approx. 113 days (8 h/day, max. 900 h), built-in charging circuit |
| Charger Input | 5 VDC, 1 A SMPS (USB Type-C) |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 120 g |
Interested in DLI3?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry