Weighing Indicator
NRWI
Wireless E-Ink indicator built for direct-sunlight readability, with on-board thermal printing and three operating modes (overload / truck scale / balance) for outdoor field weighing.
Wireless E-Ink indicator built for direct-sunlight readability, with on-board thermal printing and three operating modes (overload / truck scale / balance) for outdoor field weighing.




Key Features
- Supports Up to 8 Wireless Scales
- Built-in Thermal Printer
- E-Ink Display for Excellent Outdoor Visibility
- IP67 Sealing with Cover Closed
- 3 Modes (Overload / Truck Scale / Balance)
Applications
- Overload Inspection & Monitoring
- Vehicle Load Balance Analysis
- Vehicle Weighing Data Management
- Alternative to Truck Scale
Specifications
| Case Material | Polycarbonate copolymer / ABS |
|---|---|
| Display | 4.2" E-Ink display |
| Input Method | 24 silicone rubber keys |
| Wireless | ZigBee |
| Frequency Band | ISM 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | ZigBee (IEEE 802.15.4) |
| Wireless Range | Recommended 30 m, max 300 m (line of sight) |
| Interface | USB Type-A (data backup via USB memory), UART CDC (Type-B / Type-C) |
| Battery | Built-in Li-ion battery, approx. 29 days (8 h/day, max. 230 h), built-in charging circuit |
| Charger Input | 12 VDC, 2 A SMPS |
| Temperature | -20 to 60 °C |
| Humidity | 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 2.7 kg |
Interested in NRWI?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry