Remote Display
DM3
Wireless dot-matrix LED display with high-visibility characters and customizable text for clear readout from a distance. IP68-sealed body and waterproof connectors withstand outdoor and washdown environments.
Wireless dot-matrix LED display with high-visibility characters and customizable text for clear readout from a distance.
IP68-sealed body and waterproof connectors withstand outdoor and washdown environments.




Key Features
- High-Visibility Dot Matrix LED Display
- Solder-Free Waterproof Connectors
- IP68 Waterproof & Dustproof
- Flexible Installation Options
- Multiple Interface Options
Applications
- Remote Weight Display for Industrial Scales
- Long-Distance Weight Monitoring
- Real-Time Weight Visualization
- Remote Weight Display for Axle Scales
Specifications
| Case Material | ABS |
|---|---|
| Display | 128 × 32 dot-matrix LED |
| Input Method | 4 capacitive touch keys |
| Wireless | ZigBee |
| Frequency Band | ISM 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | IEEE 802.15.4 (proprietary) |
| Wireless Range | Recommended 30 m, line-of-sight max 300 m |
| Protection Rating | IP68 |
| Power | 12-24 VDC, 24W (OP-23: 85-305 VAC, 24W) |
| AC Adapter | 12 VDC, 2 A SMPS |
| Temperature | -20 to 60 °C |
| Humidity | 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 1.9 kg |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-01 | RS-232 |
| OP-02 | RS-485 |
| OP-04 | CAN Bus |
| OP-09 | Current loop |
| OP-13 | External I/O (1 in 2 out) |
| OP-23 | AC power |
| OP-36 | Stand bracket |
| OP-38 | U-bolt bracket |
OP-01 & OP-02 & OP-04 & OP-09 Mutually exclusive
Interested in DM3?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry