Portable Axle Scale
RWN Series
Wireless portable axle scale with replaceable battery for unattended operation up to 44 days. Integrated ramp design and multi-scale support enable rapid roadside deployment.
Wireless portable axle scale with replaceable battery for unattended operation up to 44 days.
Integrated ramp design and multi-scale support enable rapid roadside deployment.




Key Features
- Replaceable Battery
- Up to 44 Days Operation
- Integrated Ramp (RWN-5)
- Supports Up to 8 Scales
- Works with RWN-1 Indicator
Applications
- Overload Monitoring
- Vehicle Entry Control
- Alternative to Truck Scales
- Weighing Station Setup
Specifications
Swipe left or right
| Display | 5-digit FSTN LCD (16 mm character height), LED backlight |
|---|---|
| Input Method | 4 tactile keys |
| Case Material | Front case: Glass fiber-reinforced ABS (GF-ABS) / Body housing: Aluminum |
| Ramp / Dummy | Polyurethane rubber |
| Wireless | ZigBee (IEEE 802.15.4, typical range: 30 m (max. 300 m)) |
| Protection Rating | IP67 |
| Battery | Replaceable Li-ion battery, approx. 44 days (8 h/day, max. 350 h), charger included |
| Charger Input | 5 VDC, 1.5 A SMPS |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-01 | Dummy pad (for RWN-7 / RWN-9) |
Interested in RWN Series?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry