Weighing Indicator
AEX-1 Series
Flameproof weighing indicator certified to IECEx, ATEX, and KCs for use in hazardous areas. Aluminum housing and sealed I/O deliver explosion-protected weighing in chemical, fuel, and industrial environments.
Flameproof weighing indicator certified to IECEx, ATEX, and KCs for use in hazardous areas.
Aluminum housing and sealed I/O deliver explosion-protected weighing in chemical, fuel, and industrial environments.





Key Features
- Designed for Flameproof Applications
- IECEx, ATEX, and KCs Compliant
- microSD Card Storage (Up to 32 GB)
- 2 × RS-232, 1 × RS-485
- Selectable AC/DC or Battery Power Input
Applications
- Oil and Gas Hazardous Area Weighing
- Cosmetic and Chemical Production Lines
- Explosion Hazard Area Weighing
- Flameproof Platform and Tank Weighing
Specifications
Swipe left or right
| Case Material | Aluminum |
|---|---|
| Display | 4.3" IPS TFT LCD |
| Touchscreen | 15 capacitive touch keys |
| ADC | 24-bit, up to 2400 Hz |
| Sensitivity | 0.1 uV/d |
| Input Range | 0–39 mV (±19.5 mV) |
| Serial Interface | 2 × RS-232, 1 × RS-485 (Modbus RTU) |
| Protection Rating | IP66 |
| Power | 100–240 VAC, 50/60 Hz, 4.7 W (OP-22: 22–26 VDC, 4.7 W) |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 8.3 kg |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-04 | CAN Bus |
| OP-05 | Ethernet |
| OP-11 | Analog out |
| OP-13 | External output (6 PhotoMOS relay) |
| OP-21 | Built-in Li-ion battery |
| OP-22 | DC power |
Interested in AEX-1 Series?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry