Weighing Indicator
AI-35T Series
Advanced DIN-panel weighing indicator with TFT touchscreen, on-board SD storage, and USB-C connectivity. Built for data-heavy weighing workflows that need local logging and easy host integration.
Advanced DIN-panel weighing indicator with TFT touchscreen, on-board SD storage, and USB-C connectivity.
Built for data-heavy weighing workflows that need local logging and easy host integration.




Key Features
- DIN 1/4 Panel Design
- SD Card Storage (Up to 32 GB)
- RS-232 Interface (Standard)
- Selectable AC/DC Power Input
Applications
- Automation-Integrated Weighing
- Panel-Mounted Industrial Weighing System
- Advanced Industrial Weighing Monitoring
- PLC-Integrated Weighing System
Specifications
Scroll horizontally or click the arrow buttons to view all specifications.
Swipe left or right
| Case Material | ABS |
|---|---|
| Display | 3.5" IPS TFT LCD |
| Input Method | Resistive touch panel, 5 tactile switches |
| ADC Resolution | 24-bit |
| Serial Interface | RS-232 |
| USB Interface | USB Type-C (USB 1.1, VCP support) |
| Power | 85–305 VAC, 47–63 Hz, 5 W (OP-22: 22–26 VDC, 5 W) |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 430 g |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-02 | RS-485 |
| OP-04 | CAN Bus |
| OP-05 | Ethernet |
| OP-11 | Analog out |
| OP-12 | BCD out |
| OP-22 | DC power |
| OP-32 | Gasket for IP65 front panel |
OP-02 & OP-04 Mutually exclusive. OP-05 & OP-12 Mutually exclusive. (Not available for AI-35TG: OP-02, OP-04)
Interested in AI-35T Series?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry