Weighing Indicator
CMI-6S
Portable multi-channel weighing indicator that consolidates up to six wired scales into a single rugged IP67 case with on-board thermal printing. Built-in battery supports about two weeks of mobile field operation.
Portable multi-channel weighing indicator that consolidates up to six wired scales into a single rugged IP67 case with on-board thermal printing.
Built-in battery supports about two weeks of mobile field operation.


Key Features
- Supports Up to 6 Wired Scales
- Built-in Thermal Printer
- TFT LCD for Rich Information Display
- IP67 Sealing with Cover Closed
- Lightweight and Portable Design
Applications
- Large Structure Load Monitoring
- Multi-Channel Precision Weighing
- Mobile Load Inspection System
- Weight Data Logging and Quality Control
Specifications
| Case Material | Polycarbonate copolymer / Glass-fiber reinforced ABS |
|---|---|
| Display | 4.3" IPS TFT LCD |
| Input Method | 17 TACT switches, 1 rotary switch |
| ADC | 24-bit, up to 50 Hz/channel |
| Excitation | 3 VDC, up to 4 × 350 Ω load cells/channel |
| Sensitivity | 0.2 uV/d |
| Input Range | 0–39 mV (±19.5 mV) |
| Interface | RS-232, USB Type-A (data backup via USB memory) |
| Input | 1 input (photocoupler) |
| Output | 3 outputs (NPN open collector) |
| Battery | Built-in Li-ion battery, approx. 14 days (8 h/day, max. 110 h), built-in charging circuit |
| Charger Input | 12 VDC, 2 A SMPS |
| Temperature / Humidity | -20 to 60 °C / 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 2.7 kg |
Interested in CMI-6S?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry