Remote Display
DT3
Wireless TFT remote display for axle-scale monitoring with a free-stop hinge that holds any viewing angle. Long-range wireless link and USB backup keep the operator station flexible across the worksite.
Wireless TFT remote display for axle-scale monitoring with a free-stop hinge that holds any viewing angle.
Long-range wireless link and USB backup keep the operator station flexible across the worksite.



Key Features
- Free-Stop Display Angle Adjustment
- Auto Screen Rotation
- Integrated TFT Resistive Touch Panel
- USB Data Backup Support
- Optional Replaceable Li-Ion Battery
Applications
- Remote Axle Scale Monitoring
- Remote Control of Axle Scale Indicator
- Truck Scale Data Sharing
- Wireless Axle Scale Auxiliary Display
Specifications
| Case Material | ABS |
|---|---|
| Display | 4.3" IPS TFT LCD |
| Input Method | Resistive touch panel |
| Wireless | ZigBee |
| Frequency Band | ISM 2.4 GHz |
| Wireless Protocol | IEEE 802.15.4 (proprietary) |
| Wireless Range | Recommended 30 m, line-of-sight max 300 m |
| USB Interface | USB Type-A (data backup via USB memory) |
| Power | 12-24 VDC, 1.5 W |
| AC Adapter | 12 VDC, 2 A SMPS (also serves as device power and battery charger) |
| Temperature | -20 to 60 °C |
| Humidity | 85% RH (Non-condensing) |
| Weight | 270 g |
Options
| Code | Description |
|---|---|
| OP-01 | RS-232 |
| OP-21 | Replaceable Li-ion battery |
Interested in DT3?
Our team is ready to help you find the right solution for your application.
Send Inquiry